Hírdetés

Otthonvilágítás


Otthonvilágítási tippek!

Egy lakásvilágításnak a megtervezése és kivitelezés sok szempont alapján kell, hogy történjen. Nem csupán energia-takarékossági és lakberendezési szempontokat kell figyelembe venni, mert az otthon eltöltött idő hangulatát alapvetően befolyásolja mind a jól, mind a rosszul megtervezett világítás. Ennek különös jelentősége van a téli időszakban, amikor sok időt töltünk mesterséges megvilágításban. A lehetőségek szinte határtalanok ebben a témában is, a legkisebb átalakítás előtt is érdemes alaposan tájékozódnunk.
A fény típusainak kombinációit használva célszerű kialakítani lakásunk megvilágítását. Az általános világítás szórt fény legyen, az íróasztal, konyhai munkapult, fürdőszobai tükör stb. irányított fénnyel kaphat kiegészítő világítást. A lakás hangulatvilágítását tudjuk megoldani a derített és a súrló fénnyel. Súrlófénnyel kiemelhetünk akár egy egész falfelületet vagy a képeket a falon, és derített fénnyel szolid, megvilágításba helyezhetjük pl. az ülőgarnitúrát.


             
                        

 A fény típusain kívül különböző hatás érhető el a fény színhőmérsékletével. A sárgás meleg (2700 K), a kékes rideg hangulatot teremt. A fehér színű fényt (6400 K) napfényszínűnek nevezzük, de ez a mesterséges világításban kifejezetten hideg fényt jelent. A fényforrásokon ezek a színhőmérséklet adatok fel vannak tűntetve. A különböző színhőmérsékletek befolyásolják az ember hőérzetét és koncentrálóképességét is. A színhőmérséklet fordított hőmérsékleti gondolattársítás okoz. A kékebb árnyalatok magasabb színhőmérsékletűek, de alacsonyabb hőmérséklet érzetét keltik. Hasonlóan a sárgás árnyalatok melegebbnek tűnnek, bár alacsonyabb színhőmérsékletűek. Ennek oka, hogy sárgával-vörössel az izzást, míg a kékkel inkább a jeget, vizet hozzák összefüggésbe. Fizikailag persze a sárgás-vörös fény infra (meleg) tartománya sokkal magasabb, mint a kék-ibolya színűé – innen a melegérzet. A melegebb árnyalatok pihentetőbben hatnak, míg a hidegebb fehér árnyalatok segítik a koncentrációt.
Néhány színhőmérsékleti példa:
Gyertya: 1900 K
Háztartási izzólámpa: 2800 K
Reggeli, délutáni alacsony napállás: 4800 K
Átlagos napfény, vaku: 5600 K
Napos idő, árnyékban: 6000 K
Nappal, kissé felhős égbolt: 8000 K
Borult, ködös idő: 10 000 K


Fényforrások

A wolframszálas izzó a legrégebbi elektromos fényforrásunk. Számtalan jó tulajdonsága mellett nem elég környezetkímélő, elsősorban azért, mert a belevezetett energiát csak csekély mértékben képes fényként hasznosítani. Emiatt fokozatosan kiszorul a világítástechnikai piacról. Az EU rendelete értelmében 2009. szeptember 1.-je óta nem forgalmazható 100 wattos (vagy annál erősebb) hagyományos izzó. 2012. szeptemberéig a 7 wattos izzókig fokozatosan lép hatályba a rendelet.
A halogénlámpa is izzólámpa, annyiban tér el a hagyományos izzótól, hogy az izzószálat egy kvarcüveg bura veszi körül, amelyben kis mennyiségű halogén gáz van. Általában olvasólámpákban, munkapultok és lakásrészek megvilágítására 3-5 darabos szettben használják, 12 V-os transzformátoron keresztül, illetve 230 V-os feszültséggel. Hagyományos E27-es és E14-es foglalatba becsavarható halogénizzókat is gyártanak, melyekkel 25%-os energia-megtakarítás érhető el. A halogén izzólámpákat nem érinti a forgalomból kivonást szabályozó EU rendelet.
A kompakt fénycsövek jelentős része dimmeres fényerőszabályozós kapcsolóval nem használható, a fényforrás a leszabályozás közben egyszerűen elalszik. Kicsit drágábban, azonban ma már kaphatók dimmerelhető kompakt fénycsövek is, ilyen pl. az Osram 20 W-os DULUX EL LongLife DIM, aminek teljesítménye egészen 7%-ig leszabályozható. Így a 100 W-os hagyományos izzónak megfelelő fényerő is „7 W-ig” csökkenthető
Az 1980-as években jelentek meg, a hagyományos izzólámpák kiváltására a kompakt fénycsövek. Ezeket nevezzük a köznyelvben TÉVESEN energiatakarékos izzónak. A kompakt fénycső, egy hagyományos E27 és E14 foglalatba becsavarható, elektronikus szabályozású fénycső, amely a szem számára már nem érzékelhető ütemben villogó fénnyel világít. A jó minőségű kompakt fénycsövek élettartama 10-15x hosszabb, mint a hagyományos izzóké, energiaigényük pedig – azonos fényviszonyok mellett - mindössze a 25%-a.
Az izzókat LED-es fényforrásokkal is helyettesíthetjük, nagyon jól világítanak, fogyasztásuk töredéke (kb. nyolcad része) a hagyományos izzókénak, élettartamuk viszont lényegesen hosszabb (kb. 50-szeres).
A különféle fényforrásokat gyártják a három legelterjedtebb szabványos foglalat mindegyikével; a normál csavaros E27 és E14, illetve a GU10 bajonett záras kivitelben is. Így a használatban lévő lámpatestekbe a normál izzók kiváltására is lehet más fényforrást találni és használni, illetve fordítva is igaz. A GU10-es bajonettzáras foglalatú lámpatestbe akár csavaros foglalatú egyéb fényforrást is használhatunk.

Dimmerelhető-e a LED-es világítástechnika?

A LED-ek teljes mértékben dimmerelhetőek, de nem a hagyományos világításban megszokott módon, ezért a két rendszer nem kompatibilis egymással. Előre beépített, központi rendszeren keresztül lehet a LED-es fényforrásokat fényerőszabályozni. Alkalmas vezérlővel könnyen kialakítható, akár távirányítható és fényerő-szabályozható a világítás

Előfordul, hogy pl. a foglalat menetes része túl hosszú, és így nem használható benne az adott kompakt fénycső. Ilyen esetekben sem kell lemondani a hagyományos izzók modernebbre, energia-takarékosabbra cseréléséről, mert mindenféle adapter kapható. Ezek oda-vissza foglalat-átalakításokra megfelelőek. Műszaki hibát (rövidzárlat, áramütés, tűz- vagy balesetveszély stb.) nem tudunk ezekkel az adapteres átalakításokkal létrehozni, mert azt szabvány írja elő, hogy amelyik fényforrást bele lehet simán dugni, csavarni egy foglalatba, annak biztonságosan kell működnie. Az előzőek ellenére, minden vásárlás előtt - a szinte korlátlan variálhatóságok mellett is - érdemes a használatban lévő lámpatestekről pontos listát készíteni. Alaposan végiggondolni, hogy melyikbe, milyen fényforrást szeretnénk, annak milyen méretei vannak, mi mibe fér bele stb.

  
A fény típusai
Szórt fény: nincs iránya, a helyiségek általános megvilágítására használják (pl. mennyezeti csillár)

Derített fény: valamilyen felületről visszaverődő fény (pl. hangulatvilágítások)

Irányított fény (spot): egy adott pontra világító fény (pl. olvasólámpa, íróasztal lámpa)

Súrló fény: az irányított fény altípusa, lapos szögben világítja meg a tárgyakat (pl. festmény vagy kép a falon)

Jelenleg a legolcsóbbak a hagyományos izzók, ezeket a halogén és kompakt fénycsövek követik, és a LED-fényforrások ára a legmagasabb, de a technológiák fejlődésével és az emelkedő gyártási mennyiségekkel az árak folyamatosan csökkennek. Az összes beszerezhető fényforrás színhőmérséklete széles skálán mozog, áruktól függ minőségük (élettartamuk, színhőmérséklet tartósságuk, vibrálásuk).
Energia-takarékossági tippek


1. Azokban a világítótestekben, amelyekben napi 1-1,5 óránál hosszabb ideig világítanak, cserélje le a hagyományos izzót energiatakarékos kompakt fénycsőre. Bár ezek beszerzési ára magasabb, de mintegy 80%-kal kevesebb áramot fogyasztanak, ezért hosszú távon sokkal gazdaságosabbak.
2. A hagyományos izzóknál a ki- és bekapcsolás között célszerű 2 perces szünetet tartani, míg kompakt fénycsövek esetén ajánlatos felkapcsolást követően legalább 15 percen keresztül működtetni a fényforrást. Élettartamuk ezzel megnövelhető. A LED-es fényforrások egyáltalán nem érzékenyek a kapcsolásra.
3. Mondjon le a helyiségek folyamatos világításáról. Mindig csak abban a helyiségben legyen felkapcsolva a villany, ahol éppen tartózkodik.
4. Ha elmegy otthonról, kapcsolja le a világítást. Bár kétségtelenül kellemes érzés, ha érkezéskor fényár fogadja az embert, mindez rengeteg felesleges energiát emészt fel. Betörés elleni védelemhez használjon inkább időkapcsolót és mozgásérzékelőt.

Tervezési szempontok!


A jól megvilágított lakás az esti órákban egészen más hangulatú, mint nappal. Ezt a különféle fényforrások megfontolt elhelyezésével, továbbá ezek fényerejének jó megválasztásával lehet elérni. Ennek megvalósításához természetesen koncepció és ízlés is szükséges. A cél az, hogy a fényt este helyiségenként, a feladatnak megfelelően csoportosított világítótestekkel biztosítsuk. Ehhez a lámpatestek bőséges választéka kellő alapot biztosít, ám a saját "dizájnunkat", azaz a különféle fényhatásokat, azok kombinálását - lakberendező híján - magunknak kell meghatározni.

Helyiségek, eltérő fényigények

Az természetes, hogy az otthonunk eltérő funkciót betöltő helyiségeiben fényigényünk különböző. Általánosan négyzetméterenként ugyan 200 lumenre van szükség ott, ahol dolgoznak, pl. a konyhában, íróasztalon, de az előszobában, fürdőszobában elég ennek a fele is. A lakószobákban azonban ez a különféle alkalmi helyzeteknek megfelelően változó. A helyiségek világítását tehát ezeknek az igényeknek megfelelően célszerű kialakítani. A különféle izzólámpák fényereje, és az ehhez szükséges áramfelvételük is eltérő. Ez utóbbi legalább olyan lényeges szempont, mint a fényerejük. Az izzólámpák pl. wattonként 10, a fénycsövek pedig 50 lumen fényt biztosítanak. Az előzőekből könnyű kiszámolni, hogy mennyi az adott helyiség ideális fényigénye, és ennek tükrében a hagyományosaknál célszerűbb a korszerű, energiatakarékos fényforrásokat használni. E mellet az élettartamuk is hosszabb, így alkalmazásuk mindenképpen előnyös.

Szempontok a "fénytervezéshez"

Minden helyiséget külön, a funkciója szerint kell megvilágítani. A mellékhelyiségekben pl. elég a megfelelő fényerejű, szórt fényű, általános világítás. A többi helyiségben a méretén túl mérlegelni kell a már meg levő lámpákat és a bútorzat elhelyezkedését is. Kezdjük az előszobában. Itt jó és hívogatóan barátságos megvilágítás kell biztosítani, amit falikarokkal vagy spot lámpákkal egyaránt könnyű elérni. Viszont kerülni kell a szomszédos helyiségek közötti nagy fénykontrasztot. A fényigény egyenletes elosztását a falba süllyesztetten felszerelt halogén fényforrásokkal ideálisan lehet megoldani, míg falikarokkal inkább hangulatos lesz az előszoba megvilágítása. Az itt elhelyezett tükröt ajánlatos külön bekapcsolható fényforrással is megvilágítani.
A konyha részben általános megvilágítást igényel, ennek kiegészítéseként pedig a munkaterületekre koncentráló helyi világításra is szükség van. Ha az étkezések is itt zajlanak, akkor az ebédlő asztalt is célszerű külön megvilágítani. Alkalmazható fénycsöves párkányvilágítás is, amely a beépített szekrények tetejére szerelhető, és kiválthatja a mennyezet központi fényforrását. Ha központi fényforrás biztosítja az általános megvilágítást, akkor ez külön kapcsolható legyen, és a központi fényforrást akár szabályozható fényűvé is tehetjük. Az asztalt megvilágító kiegészítő lámpa legalább 75 cm-re legyen az asztal felületétől, így szemmagasság fölé kerül, és nem világít az asztalnál ülők szemébe. 

A lakó- és nappali szobák rugalmasabb és főként változatosabb fényviszonyokat igényelnek. Mostanság egyre többen mellőzik a csillárt, és helyette a mennyezetre, vagy álmennyezetbe süllyesztetten felszerelt spot lámpasorral teremtenek jó általános megvilágítást adó fényviszonyokat. Ezt természetesen egyéb alkalmi kiemelő fényforrásokkal is célszerű kiegészíteni. Ezek az intim hangulat megteremtését szolgálják, melyek lehetnek különböző dísztárgyakat, növényeket megvilágító lámpák, esetleg szögbe állítható falikarok együttese. A nyitott polcos bútorok sötéten ásító zugait a mennyezeti spotlámpák megfelelő szögbe állításával vagy külön kapcsolható bútorvilágításokkal érdemes megvilágítani. A munkaigényes gipszkarton takaróburkolatokba rejtett világítást csúszósinekre szerelt, és szögbe állítható spotlámpákkal is helyettesíteni lehet, ami a beállítható szögű lámpatesteknek köszönhetően különféle kiemelő megvilágításokra is lehetőséget biztosít. A dekorlapokból összeállítható újszerű mennyezetrozetta is egyre divatosabb. Az ilyen mennyezeti megvilágításokba általában 35 fokban vetítő, zárt üvegburás, halogénizzós lámpatesteket érdemes szerelni, amelyek fénypásztáit az igényeknek megfelelően lehet beállítani. A világítások még az igényesen kialakított fürdőszobákban is attraktív hatásúak.
A helyiségek általános világítását megoldhatjuk a magas szekrények tetejére erősített és a mennyezetet megvilágító kompakt fénycsövekkel is. Ez olyan helyiségekben előnyös, ahol éles árnyékoktól mentes, lágy fény a praktikus. Ilyen célokra az ún. háromsávos, megnövelt színvisszaadású fénycsövek alkalmasak, amelyeknek fénye jól illeszkedik az izzólámpák fényének megszokott színéhez. A fénycsöveket azonban célszerű párkányzat mögé rejtve felszerelni.

Kiemelő és dekorációs világítások


A kiemelő világítások alkalmazásával különféle dísztárgyaknak festményeknek, esetleg erősen strukturált falaknak adhatunk megkülönböztetett hangsúlyt. Ezek akár önmagukban is adhatják a helyiség hangulati fényeit, de dimmerrel leszabályozott általános megvilágítás mellet is hangulatosabbá tehetik a szoba összhatását. A hatás az alkalmazott fényforrásoktól, azok fényerejétől és a megvilágított tárgytól is függ. Ezekhez az általánosnál többszörös fényerő és szűk sávban sugárzó fényforrás az ideális. A kisebb tárgyakhoz, festményekhez elég egy lámpa is, de a nagyobbakhoz, valamint szobrokhoz, porcelánokhoz vagy egyéb háromdimenziós dísztárgyakhoz általában két különböző szögből rájuk vetülő fénysugárra van szükség.
A tárgyakat lehetőleg olyan szögből érje a fény, hogy árnyéka ne legyen zavaró, a tárgy viszont kiemelkedjen a környezetéből. Az ilyen megvilágítás arra is felhasználható, hogy fényével a fal strukturáltságát jól kitalált surlófényes megvilágítással tegyük hangsúlyossá és egyben érdekessé. Ez történhet a mennyezetről való megvilágítással, vagy színes üvegburájú falikarokkal, amelyek le és fel is fokozatosan elhalványuló fénypásztákat vetítenek a falra.
A különféle lámpatestek a formájukkal önmagukban is nyújthatnak esztétikai élményt. A különféle stílusú csillárok, falikarok, állólámpák, amelyeket jó ízléssel kiválasztottak, szinte műtárgyak, így a szoba berendezésének nappal is figyelemre méltó darabjai, jó rájuk nézni. Este pedig kellemes meleg fényükkel, igényes kivitelükkel még inkább hatásosak.
Egyéni ízléstől is függ, hogy ki milyen világítási variációkat és milyen világítótesteket szerel fel otthonába. Egy biztos, hogy a lámpatestek formavilága, valamint a beépítésükhöz szükséges szerelvények választéka oly bőséges, hogy az már szinte elbizonytalanító. Ezért a telepítés előtt nem árt egy villanyszerelő véleményét is kikérni a vezetékek elvezetését illetően. A beépítési munkát célszerű lakásfestés előtt kivitelezni, mert a tápvezetékeket általában falba célszerű fektetni. A kapcsolók helyét is ajánlatos megfontoltan kiválasztani, mert a világítás lekapcsolása után nem kellemes a sötét szobában botorkálni, de az egymás melletti kapcsolók között is könnyű eltévedni. Egyszóval a jól megkomponált világítás nem ötletszerűen, csak tervszerűen valósítható meg.

Forrás Ezermester.hu

1 megjegyzés:

  1. Kedves lightingrate.hu, néhány jó megválasztott fotó, a jobb látvány kedvéért .. Miért feledkezik meg az éjszakai mozgás-szenzoros égőkről, bárhova, akár gardróbokba is, stb., ha az éjjeli viszonyokat taglalja. Persze ez eredetileg az ezermesternek szólna - de ha más az éjjeli fényviszonyokat taglalja, az kiegészíthető is .. Üdv. :)

    VálaszTörlés