Hírdetés

Alapfogalmak



Fényáram

A fényforrás által a tér minden irányába kisugárzott és a szem által érzékelt sugárzási teljesítmény. Mértékegysége a lumen (lm). A termékkatalógusokban közlik a fényforrások fényáramát, amely a világítástechnikai számítások egyik alapadata. Például egy 60 W-os izzó fényárama 730 lm, egy 18 W-os fénycsőé 1150 lm.

Fényerősség
 
A fényforrás által meghatározott térszögbe kisugárzott fénymennyiség. Mértékegysége a Kandela (cd). Ez az irányított fényű fényforrások jellemzője, és a termékkatalógusokban megtalálható adat, amelyet a világítástechnikai számításoknál használunk (pl. reflektorlámpák, préselt üvegburájú lámpák, hidegtükrös halogénlámpák stb.). 

Fényhasznosítás

A fényforrás fényárama és az általa felvett teljesítmény hányadosa. Egysége a lumen/watt (lm/W). Ez a szám gyakorlatilag a fényforrás gazdaságosságát mutatja meg. Minél nagyobb ez a viszonyszám, annál gazdaságosabb a fényforrás. Néhány jellemző fényforrásfajta fényhasznosítása: izzólámpa 10-15 lm/W, fénycső 80-90 lm/W, nátriumlámpa 80-120 lm/W. 

Színvisszaadás

Jellemzi azt a színhatást, melyet egy fényforrás fénye egy színes felületen előidéz. A színvisszaadási index az a mérőszám, amely megmutatja, hogy a színminták színe milyen mértékben változik meg a referenciasugárzóval megvilágított színükhöz képest. Jelölése: Ra. A fényforrásokat a színvisszaadásuk alapján öt fokozatba sorolják: 1A, kiváló, Ra = 90-100; 1B, jó, Ra = 80-90; 2A, jó, Ra = 70-80; 2B, jó, Ra =60-70; 3, közepes, Ra = 40-60; 4, gyenge, Ra kisebb, mint 40. 

Színhőmérséklet

Ezzel jellemzik a fényforrások fényének a színét, melynek mértékegysége a kelvin (K). A fényforrásokat fényük színe alapján három csoportba soroljuk. Meleg: a színhőmérséklet kisebb, mint 3300 K; semleges 3300-5300 K; hideg, a színhőmérséklet nagyobb, mint 5300 K (kelvin).  Az úgynevezett patkó görbe jellemzi!


















Megvilágítás 

Egy viszonyszám, amely meghatározza (a fényforrás által kibocsátott fényáram és az általa megvilágított felület nagyságának hányadosa), hogy mennyi fényáram jut egy adott felületre. Mértékegysége a lux (lx).





Fényegyenletesség:
 gyakorlatilag nem más mint a megvilágítás egyenletes eloszlása minél egyenletesebb annál jobb. Ebből kivétel amikor kifejezetten kiemelő világítást alkalmazunk!
Káprázás
Látási zavar vagy kényelmetlenség, amelyet nagy fénysűrűségek, és/vagy fénysűrűség különbségek okoznak. A káprázás különböző fajtáit különböztetjük meg, egyrészt hatása szerint lehet zavaró káprázás, vagy rontó káprázás. A káprázás forrása szerint lehet közvetlen (direkt) káprázás, vagy  tükröző káprázás

Lámpatest fényáram:
 A lámpatestből kijutó fényáram és csak az!

Lámpatest hatásfok:
 A lámpatestben lévő fényforrások fényáramának és a lámpatestből kijutó fényáram hányadosa! Led lámpatest esetében (PL LED panel) a lámpatest hatásfok 100% mivel a lámpatest fényárama van csak megadva! A LED lámpák esetében a lámpatest fényáramot hasonlítjuk össze mindig!
Fénygörbe: 
Egy fényforrás vagy lámpatest a tér különböző irányaiban általában nem egyenletesen, hanem különböző erősséggel sugároz. Ha az optikai középpontból kiindulva felmérjük nagyság és irány szerint a fényerősségek vektorait, akkor azok végpontjai határozzák meg a ~et. A gyakorlatban a különböző katalógusokban a ~ síkmetszeteit, a fényeloszlási görbéket adják meg. A lámpatest katalógusokban a fényeloszlási görbéket relatív léptékben, 1000 lm fényáramra vonatkoztatva szokásos megadni. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése